Proč si pořídit senzomotorický polštář

mceclip0-1Když se řekne polštář, jen málokoho by napadlo, že jde o pomůcku na cvičení. V tomto případě je tomu skutečně tak. Představujeme vám senzomotorický polštář.

Co to je a kde se vzal?

Senzomotorický polštář je nafukovací podložka, která má sloužit jako labilní plošina při cvičení. Má široké využití a významné místo si našel hlavně ve fyzioterapii, kde se využívá princip senzomotorické stimulace.

Princip senzomotorické stimulace

Základním principem cvičení je motorické učení. Nejde teda jen o cvičení svalů, ale právě o cvičení mozku, který svaly ovládá. Jde o obnovení správných pohybových stereotypů, které byly narušeny úrazem, nebo dlouhodobou jednotvárnou činností. Senzomotorické cvičení pomocí správné svalové aktivity pomáhá k odstranění svalové nerovnováhy, odstranění špatných pohybových stereotypů a obnovení správného držení těla ve stoje, v sedě a při všech přirozených pohybových činnostech. Pro tento typ cvičení se využívají právě balanční plochy a senzomotorické pomůcky, mezi které patří například válce, nafukovací míče, bosu, pěnové balanční plošiny, čočky naplněné vzduchem nebo vodou a podobně.

Kdo a jak může polštář používat?

Senzomotorický polštář najde své využití kromě fyzioterapie, kde se využívá hlavně u pooperačních a poúrazových stavech kloubů, hypermobilitě kloubů, zlepšení kloubní stability, při prevenci úrazů, taky ve fitness centrech na zpestření tréninků, rozvoj stability, rovnováhy a koordinace, nebo taky doma a v kanceláři jako balanční a masážní podložka.
U senzomotorického polštáře, tak jako i u ostatních balančních pomůcek je důležité dokonale zvládnout všechny cviky na pevné podložce (na zemi), až následně je provádět na labilní ploše. Cvičí se ideálně naboso, kdy  lépe aktivujeme receptory v chodidle a jsme schopni pohyb lépe kontrolovat. Dbáme na správné držení těla a všechny pohyby jsou plynulé a kontrolované. Jakmile cítíte, že neudržíte rovnováhu a správné postavení těla, popřípadě únavu nebo bolest, cvičení ukončete.

Naše tipy
1. Použijte polštář v kanceláři jako podložku na sezení. Zlepšíte tak držení těla.
2. Využijte plochu s výčnělky na masáž chodidla.
3 .Zkuste se na polštář postavit a udržet rovnováhu. Nezadržujte dech.
4. Aktivujte spodní bříško tak, že se nadechnete až do třísel a bočních žeber a s výdechem udržte takto zpevněnou břišní stěnu. Udržujte během celého cvičení.
5. Pokud zvládnete stát na polštáři bez problémů, zkuste udělat několik dřepů.
6. Pokud jste ve cvičení pokročilejší, zkuste polštář použít i ve složitějších pozicích, jako je vzpor, plank, dřep, klik, atd.
7. Při jakýchkoli poruchách pohybového aparátu, poúrazových stavech, bolestech nebo zdravotních komplikacích cvičte pod vedením fyzioterapeuta a nebo certifikovaného trenéra. 

Autor: Mgr. Kristína Kocanová

Certifikovaný funkční trenér se zdravotním zaměřením

 

Zdroje:

FYZIOklinika s.r.o., Praha (2011-2023). fyzioklinika.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/250-senzomotoricka-stimulace-smshttps://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/250-senzomotoricka-stimulace-sms>
Řezaninová, J., (2016). is.muni.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://is.muni.cz/el/1451/jaro2016/bp1806/Senzomotoricka_stimulace_Impact.pdf>
Beneš, Martin, (2018). fyzioterapie.utvs.cvut.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/show/id/298/>
Neuron, Léčebná rehabilitace, (neuvedeno). lrneuron.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://lrneuron.cz/studenka/lecebne-metody/senzomotoricka-stimulace>