Články

Rozhovor s instruktorkou TRX Míšou Mácalovou

IMG_2991

 

Míša je certifikovanou instruktorkou TRX a v rozhovoru s ní se dozvíte, proč si vybrat pro cvičení právě závěsný systém, že skupinové lekce můžou fungovat i jako seznamka, ale taky jakým chybám se při cvičení vyhnout. 

Proč sis v rámci své trenérské praxe vybrala právě lekce TRX?

Když jsem poprvé sama zkusila lekci TRX, myslela jsem, že umřu :)

Ale po dalších hodinách rychle přicházel progres a já se zamilovala. TRX je za mě jedna z nejefektivnějších forem tréninku a navíc, při správném provedení, i jedna z nejšetrnějších. S TRX může cvičit opravdu každý, bez ohledu na váhu, věk, fyzickou kondici. Co mě dodnes překvapuje je téměř nekonečná variabilita a množství cviků, zvlášť když se při lekcích využívají i další cvičební pomůcky, což já osobně dělám moc ráda. A v neposlední řadě, TRX lana se dají sbalit do malého pytlíčku a můžete je s sebou vzít v podstatě všude a zacvičit si třeba na pláži, nebo v hotelu na dovolené.

 

Je podle tebe skupinové cvičení výhodnější, než osobní tréninky?

Obojí má své pro a proti. Já osobně preferuji skupinové lekce, protože mě na nich velmi baví a motivuje ten týmový duch a energie, kterou si účastníci navzájem předávají. Na druhou stranu, občas bývá složitější věnovat každému z účastníků extra péči a pozornost, i když se o to opravdu snažím. V tomto jsou osobní lekce, které by ideálně měly být nastavené přesným potřebám jednotlivých klientů a jejich cílům, výhodnější. No a v dnešní době si  ne každý může dovolit investovat do osobního trenéra a skupinové lekce jsou tak ideální volbou.

 

Co tě nejvíc na cvičení se skupinami baví?

Jak už jsem říkala, ta energie a nálada, která na trénincích panuje. V dobrém se všichni navzájem hecujeme, podporujeme a fungujeme jako takové živé nabíječky :) Nejsme jen náhodní návštěvníci tělocvičny, ale mnoho z nás se spolu potkává i v běžném životě a na „kontě“ už mám i několik partnerských/manželských párů, co se seznámily při cvičení.

 

Jaký byl tvůj největší trenérský úspěch?

Tuhle odpověď bych asi rozdělila do několika rovin. Za obrovský úspěch považuji to, že jsem už celkem dost lidí přivedla k pravidelnému pohybu a mám mezi svými klienty i takové, co se sami dali na dráhu trenéra a jsou velmi úspěšní. Pak samozřejmě to, že u mnoha svých svěřenců vidím obrovský posun – nejen co se vzhledu týče, ale hlavně v úrovni kondice a ve vnímání sebe sama. To je největší odměna, když se z uťápnutého, často nesebevědomého člověka, stane po všech stránkách silná bytost.

No a v neposlední řadě jsem pyšná na to, že mých služeb využívají i profi sportovci, nebo veřejně známé osobnosti a já jim pořád mám co nabídnout :)

 

Jaké největší chyby dělají lidé při cvičení?

To je hodně těžká otázka. Mohla bych vyjmenovat x věcí týkajících se třeba špatně prováděných cviků, nebo zanedbávání protahování (ehmmmm :)). Za nejzásadnější ale považuji asi to, že na sebe lidé často vytváří nepřiměřený tlak. Sama bohužel nejsem jiná. Takže mají málo odpočinku, striktní stravovací návyky a jsou na sebe velmi přísní. Pokud nejsme vrcholoví sportovci, není nutné si dělat ze sportu dril a nadřazovat jej třeba i nad svůj soukromý život. Další věc, která mě osobně velmi dráždí je, že často nekriticky věří různým influencerům, bez jakékoliv zkušenosti cvičí pouze podle videí na sociálních sítích, nebo se nechají zmanipulovat k nákupům zbytečných doplňků a dietních programů, ale o trénincích pod vedením trenéra tvrdí, že jsou moc drahé J Ale to jsem trochu utekla od cvičení :)

 

Máš někdy čas i sama na sebe, vlastní tréninky?

Snažím se. Ale přiznávám, že skloubit práci, trénování s klienty, starost o domácnost a čas na sebe, je docela těžké. Vzhledem k tomu, že už opravdu nejsem teenager a sem tam mě něco bolí a potřebuji delší čas na regeneraci, si ten čas udělat musím. Ale i tak raději než na jógu, masáž, nebo ke kadeřníkovi, zajdu na lekci BodyCombatu, jdu běhat, plavat, vyrazím na kolo, s mužem na túru na hory, okopávám zahrádku nebo vyvádím blbiny s našimi kočkami. A pak se divím, že tělo začíná protestovat a vlasy šedivět J. Co mě opravdu štve a snažím se na tom cíleně pracovat je, že nemám čas na čtení – a to jsem bývala fakt velký knihomol. Na svou obhajobu, a abych se také pochválila, musím říct, že jsem cca před půl rokem začala chodit na psychoterapie a starám se tak trochu víc o své psychické zdraví.

 

Kdy a kde si s tebou můžou klienti zacvičit?

Každé pondělí od 18:00 na lekci HIIT, ve středu od 18:00 na lekci TRX a od 19:00 na kruhovém tréninku, v pátek od 18:00 na TRX a v sobotu ráno, v 9:30 opět na lekci TRX. Vše v mém milovaném Xplore Fitness Na Příkopě 17/1047, 110 00 Staré Město. No, a kdyby měl někdo zájem o osobní tréninky, tak je dohoda možná :)

 

Autor: Mgr. Kristína Kocanová

Certifikovaný funkční trenér se zdravotním zaměřením

Proč si pořídit senzomotorický polštář

mceclip0-1Když se řekne polštář, jen málokoho by napadlo, že jde o pomůcku na cvičení. V tomto případě je tomu skutečně tak. Představujeme vám senzomotorický polštář.

Co to je a kde se vzal?

Senzomotorický polštář je nafukovací podložka, která má sloužit jako labilní plošina při cvičení. Má široké využití a významné místo si našel hlavně ve fyzioterapii, kde se využívá princip senzomotorické stimulace.

Princip senzomotorické stimulace

Základním principem cvičení je motorické učení. Nejde teda jen o cvičení svalů, ale právě o cvičení mozku, který svaly ovládá. Jde o obnovení správných pohybových stereotypů, které byly narušeny úrazem, nebo dlouhodobou jednotvárnou činností. Senzomotorické cvičení pomocí správné svalové aktivity pomáhá k odstranění svalové nerovnováhy, odstranění špatných pohybových stereotypů a obnovení správného držení těla ve stoje, v sedě a při všech přirozených pohybových činnostech. Pro tento typ cvičení se využívají právě balanční plochy a senzomotorické pomůcky, mezi které patří například válce, nafukovací míče, bosu, pěnové balanční plošiny, čočky naplněné vzduchem nebo vodou a podobně.

Kdo a jak může polštář používat?

Senzomotorický polštář najde své využití kromě fyzioterapie, kde se využívá hlavně u pooperačních a poúrazových stavech kloubů, hypermobilitě kloubů, zlepšení kloubní stability, při prevenci úrazů, taky ve fitness centrech na zpestření tréninků, rozvoj stability, rovnováhy a koordinace, nebo taky doma a v kanceláři jako balanční a masážní podložka.
U senzomotorického polštáře, tak jako i u ostatních balančních pomůcek je důležité dokonale zvládnout všechny cviky na pevné podložce (na zemi), až následně je provádět na labilní ploše. Cvičí se ideálně naboso, kdy  lépe aktivujeme receptory v chodidle a jsme schopni pohyb lépe kontrolovat. Dbáme na správné držení těla a všechny pohyby jsou plynulé a kontrolované. Jakmile cítíte, že neudržíte rovnováhu a správné postavení těla, popřípadě únavu nebo bolest, cvičení ukončete.

Naše tipy
1. Použijte polštář v kanceláři jako podložku na sezení. Zlepšíte tak držení těla.
2. Využijte plochu s výčnělky na masáž chodidla.
3 .Zkuste se na polštář postavit a udržet rovnováhu. Nezadržujte dech.
4. Aktivujte spodní bříško tak, že se nadechnete až do třísel a bočních žeber a s výdechem udržte takto zpevněnou břišní stěnu. Udržujte během celého cvičení.
5. Pokud zvládnete stát na polštáři bez problémů, zkuste udělat několik dřepů.
6. Pokud jste ve cvičení pokročilejší, zkuste polštář použít i ve složitějších pozicích, jako je vzpor, plank, dřep, klik, atd.
7. Při jakýchkoli poruchách pohybového aparátu, poúrazových stavech, bolestech nebo zdravotních komplikacích cvičte pod vedením fyzioterapeuta a nebo certifikovaného trenéra. 

Autor: Mgr. Kristína Kocanová

Certifikovaný funkční trenér se zdravotním zaměřením

 

Zdroje:

FYZIOklinika s.r.o., Praha (2011-2023). fyzioklinika.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/250-senzomotoricka-stimulace-smshttps://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/250-senzomotoricka-stimulace-sms>
Řezaninová, J., (2016). is.muni.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://is.muni.cz/el/1451/jaro2016/bp1806/Senzomotoricka_stimulace_Impact.pdf>
Beneš, Martin, (2018). fyzioterapie.utvs.cvut.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/show/id/298/>
Neuron, Léčebná rehabilitace, (neuvedeno). lrneuron.cz [online; cit. 2023-05-02]. Dostupné z WWW: <https://lrneuron.cz/studenka/lecebne-metody/senzomotoricka-stimulace>

2 položek celkem